Wycena nieruchomości – kiedy jest potrzebna

wycena nieruchomosci warszawaZadajemy sobie czasem pytanie: po co i komu jest potrzebna wycena nieruchomości. No i ile będzie kosztowała?

Wycena mieszkania albo domu, albo…

Przed zakupem nieruchomości: domu lub mieszkania, warto poznać jej wartość, aby móc stwierdzić, czy płacimy cenę rynkową, czy nadpłacamy, czy wreszcie mamy do czynienia z okazją. Wyceny nieruchomości może zażądać bank, gdy nieruchomość kupujemy na kredyt hipoteczny. Wycena nieruchomości to domena rzeczoznawcy majątkowego, który zdobył uprawnienia do wykonywania tego zawodu i posiada certyfikat wydany przez odpowiedniego ministra. Wycena nieruchomości – jak to się dzieje?

Wycena nieruchomości polega na porównaniu ceny nieruchomości z ceną transakcji, które miały miejsce w niedalekim czasie w podobnej okolicy – taka wycena ma nazwę „wycena porównawcza”.

Zadaniem rzeczoznawcy jest znalezienie podobnych transakcji w zbliżonym czasie i okolicy podobnej i jak najbardziej zbliżonej do wycenianej nieruchomości, uśrednienie wyników transakcji i oszacowanie wartości wycenianej nieruchomości. Proste? Raczej trzeba byłoby to wyjaśnić bardziej szczegółowo…

Otóż załóżmy, że do wyceny jest mieszkanie w dzielnicy Wola o powierzchni 50 metrów kwadratowych, na parterze z ogródkiem. Zadaniem rzeczoznawcy jest znalezienie podobnych transakcji, które rzeczywiście miały miejsce na osiedlu Gumieńce, z ogródkiem, o zbliżonej powierzchni.

Jeśli jest wystarczająca ilość historycznych  transakcji, można ustalić średnią cenę metra kwadratowego sprzedawanego mieszkania i pomnożyć ją przez ilość metrów powierzchni mieszkania wycenianego. To w efekcie daję wartość mieszkania wycenianego.

Jak widać z powyższego rzeczoznawca majątkowy ma w rękach mechanizm, dzięki któremu może wybierać mieszkania do porównania, a co za tym idzie wycenić nieruchomość więcej lub mniej obiektywnie.

Kij ma dwa końce, tak też jest w tym przypadku – banki nie chcą honorować wycen przez niektórych rzeczoznawców, którzy tą swobodę wyboru traktują bardzo indywidualnie i stronniczo.

Stara prawda głosi, że coś jest warte tyle, ile jest w stanie zapłacić ktoś, kto chce to kupić. To najlepsza wycena…

No to chyba byłoby na tyle, chyba że macie jakieś sugestie, które możemy opublikować.

This entry was posted in Warszawa, wycena nieruchomości and tagged , , , . Bookmark the permalink.

Comments are closed.