Kredyt hipoteczny – Kalkulator zdolności kredytowej

Co to jest zdolność kredytowa?

Zdolność kredytowa to najprościej rzecz biorąc zdolność do spłaty kredytu. Jeśli bilans naszych dochodów i obciążeń jest dodatni i są w nim wolne środki, to stanowią one o możliwości zaciągnięcia nowego zobowiązania.

Kupując mieszkanie i starając się o kredyt hipoteczny warto wcześniej sprawdzić swoją zdolność kredytową. Może się bowiem okazać, że bank nie udzieli nam kredytu, a wpłacony zadatek przepadnie. Zdolność kredytowa zależy od wielu czynników: dochodów, zobowiązań bankowych, ilości osób w gospodarstwie domowym, okresu kredytowania i innych zobowiązań, np. płaconych alimentów.

Aby sprawdzić zdolność kredytową najlepiej udać się do rzetelnego doradcy kredytowego lub sprawdzić zdolność kredytową korzystając z narzędzi dostępnych w internecie, na przykład Kalkulator zdolności kredytowej dostępny na portalu Hiponet.pl – jednym z największych portali o kredytach hipotecznych w Polsce.

 Jak działa kalkulator zdolności kredytowej?

Podając podstawowe parametry dotyczące wysokości dochodów, ilości osób w rodzinie oraz zobowiązań (raty kredytów, limitów na kartach  kredytowych czy przyznanych debetów w koncie osobistym ) kalkulator wyliczy orientacyjną możliwą do uzyskania kwotę kredytu w różnych bankach. Kalkulator zdolności kredytowej jest zintegrowany z porównywarką kredytową, tak więc jednocześnie wyliczy parametry kredytu: wysokość raty, oprocentowanie oraz prowizję bankową – zarówno dla kwoty kredytu hipotecznego, która nas interesuje, jak również dla maksymalnej kwoty, którą możemy uzyskać w danym banku.

Kalkulator zdolności kredytowej powinien służyć jedynie do wstępnej oceny zdolności, ponieważ bankowe procedury dotyczące akceptacji różnych źródeł dochodów i celów kredytu różnią się między sobą. I tak na przykład Bank Pekao SA nie skredytuje zakupu działki budowlanej, albo Deutsche Bank nie weźmie pod uwagę dochodu z diet kierowcy TIRa czy działalności gospodarczej rozliczanej w formie podatku zryczałtowanego. Wygodne i bezpieczne jest skorzystanie z pomocy doradcy kredytowego. Rzetelny doradca finansowy zna aktualne procedury bankowe i warunki, jakie musimy spełnić, aby dany bank udzielił kredytu.

This entry was posted in kredyt hipoteczny, kredyty and tagged , . Bookmark the permalink.

Comments are closed.